kola
En Son Yazdıklarımız

Coca-Cola Nasıl Kim Tarafından Bulundu?

1885’de John S. Pemberton tarafından bulunan Coca-Cola’nın özgün adı ”Pemberton’s French Wine Coca” Pemberton’un Kokalı Fransız Şarabı’ndan almıştır. Daha sonrasında baş ağrısı gibi hastalıklarda kullanılmaya başlanılmıştır. Amerikan İç Savaşı’nda albay olarak hizmet verdiği sırada yaralanan Pemberton morfin bağımlısıydı ve Columbus’ta kimyager ve eczacı olarak çalışırken aklına kokainli şarap üretme fikri gelmiştir.
Kola özütü, şarap ve koka yaprağı karışımından oluşan ürünü Pemberton’s French Wine Coca’yı icat etmiş ve 1 yıl sonra satışa sunmuştur. Fakat ürünün içinde yer alan kokain yaprağı ve alkol Atlanta yasaları tarafından onaylanmamıştır.
Bu yüzden ürünün alkolsüz üretimini yapmaya çalışmıştır.

1886’da Atlanta’da alkolsuz ve karbonatlı şurubu karıştırarak arkadaşlarına sunmuştur ve çok beğeni toplamıştır. Perberton eczanesinin bahçesinde 5 cent’ten satışa sunulmuştur. Frank Rabinson bugün ki logosunda da gördüğümüz Coca-Cola adı ile anılan iki C harfinin çok yakışacağına karar vermiştir. Günümüzde de kullanılan Coca-Cola logosunun tasarımını çizmiştir. Eczane bahçesinde fazla ilgi gördükten sonra seri üretime geçilerek dünyaya açılmayı planladılar ve başardılar. Şuan da sofralarımızın olmazsa olmazı haline gelmiş durumdadır. Bir çok çeşidi ile her müşteriye ayak uydurmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir