cdcd
En Son Yazdıklarımız

CD – DVD Nasıl Bulundu?

1926’da John Logie Baird (İskoçya), gramafonla aynı ilkeyi kullanarak 25 cm. çapındaki balmumu bir diskin üzerine görüntü kaydedebilen bir aygıtın patentini aldı. Philips Electronics (Hollanda) firması -Philips Lazervision- ile diskin üzerine görüntü kaydetme fikrini 46 yıl sonra yeniden icat etti; 1972’de tanıtımını yaptıkları bu aygıt ABD’de 1980’de, Avrupa’da 1982’de piyasaya sürüldü, ayrıca Philips ile Sony (Japonya) firmalarının ortak olarak CD’yi piyasaya sürdükleri tarihtir.

James T. Russell (ABD) vinil plakların pikap iğnesi yüzünden aşınıp yıpranmasından bıkmış ve 1965′ te bilgiyi lazerle okunacak şekilde bir disk üzerine kaydetme fikrinin patentini almıştı. Philips firması, Rusell’ ın fikrini video görüntülerini kaydedecek şekilde genişletti ve 1969’da Klass Compaan ve Piet Kramer (her ikisi de Hollanda), video uzunçalarını geliştirdi: 30 cm’lik video diskin ilk tanıtımı 1972’de yapıldı ve 1980’de -Laservision- adıyla piyasaya sürüldü.

Philips mühendislerinden Lou Ottens (Hollanda) Sony ile ortak, sesi küçük bir optik disk üzerine kaydetme çalışmasından sonra, 1982’de yaygın olarak kullanılan 4,8″ (12 cm.) kompakt diskler piyasaya çıktı; bu buluş daha sonra da CD-ROM olarak bilgisayara uyarlandı.

Bununla birlikte, disklerdeki ve lazer teknolojisindeki ilerlemeler 1990’larda Philips, Sony, Matsushita (Japonya) ve Toshiba’nın (Japonya) “sayısal çok yönlü disk”i (DVD) geliştirmesine öncülük etti. CD ile aynı boyuttaki DVD çok daha fazla bilgiyi depolayabiliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir